Jak rozmawiać z lekarzem i oszczędzać pieniądze

Najnowsze dane z sondażu Fidelity1 wskazują, że koszty opieki zdrowotnej są największym czynnikiem decydującym o przejściu na emeryturę i stanowią ogromne zagrożenie dla ich kondycji finansowej przed emeryturą i na emeryturze. Fidelity szacuje, że przeciętna para przechodząca na emeryturę w tym roku będzie potrzebować 260 000 USD oszczędności na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej przez cały okres emerytury.

Mimo że koszty opieki zdrowotnej są nadal nieprzejrzyste dla wielu pacjentów, a nawet dla lekarzy, dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na lepsze zarządzanie kosztami – poprzez proaktywne zadawanie pytań i dokonywanie mądrych i zdrowych wyborów finansowych.
Wskazówki, jak stać się lepszym konsumentem opieki zdrowotnej

“Tradycyjne relacje lekarz / pacjent są przekształcane przez szereg megatrendów opieki zdrowotnej”, mówi dr Orly Avitzur, praktykujący neurolog i dyrektor medyczny w Consumer Reports, gdzie pisze kolumnę “Proaktywny pacjent”. “W konsekwencji pacjenci muszą stać się doskonałymi komunikatorami, przejąć opiekę nad swoim zdrowiem i stać się lepszymi konsumentami opieki zdrowotnej.”

Tutaj dzieli się swoimi spostrzeżeniami z punktami widzenia, w jaki sposób zmienia się system opieki zdrowotnej w USA, i dostarcza wskazówek, które pomagają pacjentom przejąć opiekę nad ich zdrowiem i zaoszczędzić na kosztach leczenia – wszystko zaczyna się od tego, jak rozmawiać z lekarzami i dostawcami usług medycznych.
Co mogą zrobić lekarze, aby pomóc pacjentom czuć się mniej niezręcznie, gdy rozmawiają o swoich problemach zdrowotnych?

Dr Avitzur: Komunikacja jest kluczowa. W ciągu ostatniej dekady pacjenci spędzali mniej czasu na twarzy z lekarzami, więc wszyscy musimy być lepszymi komunikatorami, aby zmaksymalizować czas, który spędzamy razem.

Pomimo nowych wymagań regulacyjnych i administracyjnych na ich czas, lekarze mogą nauczyć się skuteczniej komunikować się z pacjentami za pomocą technologii, portali pacjentów i materiałów edukacyjnych, a także uczestnicząc w zespołach opiekuńczych. Mogą również chcieć korzystać z pomocy pielęgniarek (NP) i asystentów lekarskich (PA), którzy mogą spędzać więcej czasu z pacjentami.
W jaki sposób zmieniają się role pielęgniarek i asystentów lekarskich?

Dr Avitzur: NP i PA odgrywają większą rolę w dostarczaniu opieki zdrowotnej, zwłaszcza w ramach większych praktyk grupowych. Są przeszkoleni, aby zobaczyć pacjentów w szerokim zakresie klinicznych ustawień i specjalności. Są cenionymi członkami zespołów ds. Zdrowia i zapewniają lepszy dostęp do wysokiej jakości opieki w odpowiednim czasie.

Nowym terminem, który ludzie powinni poznać, jest APP, Advanced Practice Providers. Są to zazwyczaj PA i NP, które często pracują w specjalistycznych praktykach w dużej grupie, takich jak ortopedia czy dermatologia. Coraz częściej spotykają się z większą liczbą pacjentów i mają pełne kwalifikacje do obsługi niektórych usług i procedur, które wykonywali tylko lekarze w przeszłości.

Innym powodem, dla którego warto zobaczyć NP lub PA, jest niedobór lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (PCP). Coraz więcej osób uzyskuje ubezpieczenie dzięki ustawie o przystępnej cenie, istnieje większe zapotrzebowanie na PCP, szczególnie na obszarach wiejskich.
Co mogą zrobić pacjenci, aby poprawić komunikację i lepiej przygotować się na wizytę u lekarza?

Dr Avitzur: Oto trzy rzeczy do zrobienia:

Zwięźle zapisz główne problemy, których doświadczasz. Pomoże to lekarzowi skoncentrować się na tym, co należy najpierw leczyć. Opracuj krótkie odpowiedzi na te pytania: Jaki jest charakter Twojej skargi? Jak długo to trwa? Co sprawia, że ​​jest lepiej czy gorzej? Która pora dnia jest najgorsza? Jakie wzorce zaobserwowałeś?
Przynieś pełną listę wszystkich aktualnych leków na receptę. Dołącz informacje na temat dawkowania i częstotliwości ich przyjmowania. Wyszczególnij również leki bez recepty (OTC), witaminy lub suplementy mineralne, które bierzesz.
Zachowaj segregator z trzema pierścieniami z kluczowymi dokumentami dotyczącymi zdrowia. Wśród nich: najnowsze wyniki testów, raporty laboratoryjne, operacje i inne istotne informacje dotyczące zdrowia. Wykonaj duplikat tych plików, aby udostępnić je za każdym razem, gdy szukasz leczenia od nowego lekarza, szczególnie takiego, który pracuje poza Twoją siecią. Dla tych, którzy są bardziej zaawansowani technologicznie, umieść wszystkie istotne informacje na dysku CD-ROM lub w chmurze na urządzeniu mobilnym i utwórz kopię do udostępnienia.

Jaki jest najlepszy sposób, aby pacjenci zadawali pytania dotyczące kosztów leczenia?

Dr Avitzur: Koszt powinien być częścią każdej rozmowy, a pacjenci powinni czuć się upoważnieni do poruszania tematu. Lekarze nie boją się mówić o kosztach; jednak w wielu przypadkach po prostu nie znamy kosztów usług. Nie mamy dostępu do zasad dotyczących produktów ubezpieczeniowych, aby móc doradzać pacjentom przy dokładnych kosztach i przewidywanych kosztach Out-of-Pocket (OOP). Jeśli pacjent ma pytanie dotyczące płatności w związku z niedawną hospitalizacją, najpierw należy skontaktować się z biurami rozliczeń szpitalnych; następnie udaj się do zespołu rzeczników pacjentów szpitala, jeśli jeszcze nie zostanie rozwiązany.

Pytanie o koszty często dotyczy leków na receptę. Na przykład około 10-30% recept jest porzucanych w aptece, głównie z powodu kosztów. Jako lekarz nie chcę się dowiedzieć, sześć miesięcy później, że stałeś się bardziej chory, ponieważ nie wziąłeś leków ze względu na koszty.
Co powinni wiedzieć pacjenci o zarządzaniu kosztami leków na receptę?

Dr Avitzur: Lek na receptę jest często największym kosztem dla pacjentów, z którymi można się zmagać. Każdy plan ubezpieczeniowy zawiera “formularz” leku lub listę leków objętych planem. Ponadto istnieją różne poziomy zasięgu. Na przykład, leki generyczne są wymienione na najniższym poziomie i zazwyczaj są najtańsze dla konsumenta, ponieważ mają najniższe współpłacenie. Jeśli lekarz zapomni o podaniu alternatywnego leku Rx podczas wizyty w gabinecie, powinieneś. Aby uzyskać inne sposoby oszczędzania na receptach, zobacz poniższy rysunek.

Jako praktykujący neurolog dołączyłeś niedawno do organizacji Accountable Care Organization (ACO). Czym są ACO i czy pomogą zaoszczędzić pieniądze, poprawiając jednocześnie wyniki zdrowotne?

Dr Avitzur: Tak, tak sądzę. ACO to grupa lekarzy, szpitali i innych podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, którzy zjednoczyli się, aby oferować “opiekę o wysokiej wartości”. Oznacza to zapewnienie pacjentom opieki medycznej o wyższej jakości i obniżenie kosztów poprzez ograniczenie stosowania niepotrzebnych badań i terapii . ACO daje mi dostęp do większego zespołu lekarzy i innych ekspertów, którzy pomagają mi zarządzać moimi pacjentami. Dzięki większemu dostępowi do usługodawców zapewnia on także więcej czasu na rozmowy między dostawcami i pacjentami.

W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu płatności za usługi, w którym świadczeniodawcy są wynagradzani za każdą wizytę, test i procedurę biura, ACO jest nagradzany finansowo za utrzymywanie zdrowia pacjentów i obniżenie liczby testów, procedur i wizyt lekarskich, które nie przynoszą wyraźnej korzyści dla pacjenta. Co więcej, ACO są nagradzani, gdy ich dostawcy bardziej komunikują się ze swoimi pacjentami (szczególnie tymi, którzy cierpią na chroniczne schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca) i pomagają im wybrać odpowiednie leczenie, pomijając te zabiegi, które są uznawane za niepotrzebne z medycznego punktu widzenia. Oczekujemy dalszego wzrostu popularności ACO.
Czy pacjenci zwykle mogą oszczędzać na usługach opieki zdrowotnej w przychodniach w klinikach a salach ratunkowych?

Dr Avitzur: Zazwyczaj tak. W całym kraju rozwijają się przychodnie. Są one czasami nazywane klinikami detalicznymi i często są obsadzone przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, NP i PA. Nie mają one na celu zastąpienia miejscowego szpitala w pogotowiu lub regularnych wizyt u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obiekty te są zwykle zlokalizowane w dogodnym miejscu, w którym ludzie mieszkają, pracują lub robią zakupy. Nadają się do typowych zabiegów, takich jak grypa, sport fizyczny i drobne urazy, takie jak zwichnięcia i naprężenia. Na przykład, jeśli w sobotnią noc obcniesz palec na ostrym nożu, możesz szybko zszyć go w pobliskiej przychodni. Urządzenia te generalnie oszczędzają pieniądze na wąskim zakresie usług powszechnie oferowanych przez PCP, ale nie oferują optymalnego leczenia pacjentom z wieloma przewlekłymi schorzeniami.
Wreszcie, jak ważne jest zachowanie zdrowia dla ludzi, aby zaoszczędzić pieniądze na opiekę zdrowotną?

Dr Avitzur: To ważne. Wszyscy musimy lepiej inwestować i poświęcać czas na nasze zdrowie. Aby pozostać dobrze, pamiętaj o trzech rzeczach:

Zacznij od poznania swoich kluczowych numerów: ciśnienia krwi, tętna i cholesterolu.
Zrozum swoje kluczowe czynniki ryzyka na podstawie historii medycznej Twojej rodziny.
Staraj się kontrolować swoją wagę. Poznaj swój wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała), ponieważ odgrywa on ważną rolę w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Niektóre całkowite operacje kolana lub wymiana stawu biodrowego są związane z nadwagą. Otyłość wiąże się również z chorobami serca, cukrzycą i różnymi stanami neurologicznymi. W wielu przypadkach mogą być łagodzone przez dietę i ćwiczenia fizyczne. Pamiętaj, że zdrowa waga to dobra inwestycja w twoje przyszłe zdrowie.