Pokonaj obawy o zmienność rynku

Posiadanie planu pomoże Ci pokonać strach przed spadkami na giełdzie i pomóc Ci pozostać zainwestowanym.
Pamiętaj, że prawdopodobnie masz dużo czasu, zanim będziesz potrzebować pieniędzy.
Przestań sprawdzać konto, jeśli cię to denerwuje.

Wyobraź sobie, że zainwestowałeś w zapasy technologii dziesięć lat temu. Byłbyś bardzo szczęśliwy z powodu swojej decyzji, ale tylko wtedy, gdy utrzymywałeś się przez znaczne spadki i niestabilność na rynku.

Rynki giełdowe często się denerwują, gdy wyniki ważniejszych wydarzeń wydają się mętne lub nieoczekiwane – i czasami zmienność pojawia się z pozoru bez żadnego powodu. Zła wiadomość jest taka, że ​​tak się stanie. Dobra wiadomość: jeśli masz dużo czasu na inwestowanie, a inwestujesz w zdywersyfikowany zestaw aktywów, który odzwierciedla Twój horyzont czasowy, sytuację finansową i tolerancję na ryzyko, możesz je przejechać.

Ignorowanie hałasu giełdowego i trzymanie się twoich inwestycji nie jest łatwe. W rzeczywistości ludzki mózg jest nieodłącznie związany z nieufnością. Ale chociaż mogło to pomóc wczesnym ludziom, jest to ryzykowny instynkt dla inwestorów. Wykupywanie się z rynku, gdy dochodzi do wahań, może ograniczać długoterminowe zyski. W większości przypadków lepiej trzymać się ziemi.

Zastanów się, co wydarzyło się w 2015 roku. Jeśli jesteś jak wielu inwestorów, prawdopodobnie najbardziej obawiałeś się na dnie rynku około 25 sierpnia 2015 r. I 11 lutego 2016 r. Ale gdybyś sprzedał się w sierpniu, byłbyś zablokowany w 10% straty w indeksie S & P 500® i nie brałoby udziału w kolejnych 13% zyskach w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Historycznie rynek odradzał się od upadków.

Nawet historyczne wypłaty mogą wyglądać jak blipy na dłuższych wykresach. Katastrofa z 1987 roku spowodowała, że ​​indeks S & P 500® spadł o około 20% w ciągu czterech i pół dnia, przesyłając dreszcze przez żyły inwestorów. Podczas przeglądania na wykresie z zaledwie kilku miesięcy danych, kropla wygląda na dużą. Ale jeśli spojrzysz na to samo wycofanie na 40-letniej mapie pokazanej poniżej, jest to ledwo zauważalne. “Miej to na uwadze, gdy następnym razem będziesz miał ochotę uderzyć w przycisk sprzedaży, gdy rynki będą nurkować”, mówi Ann Dowd, CFP, wiceprezes Fidelity. “Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym o solidnym planie, Twoja najlepsza strategia prawdopodobnie pozostanie na kursie.”

Następnym razem, gdy zapasy się zmniejszą, a Twój żołądek opadnie, rozważ te cztery strategie, aby zachować spokój i skupić się na ogólnym celu, jakim jest zwiększenie kosztów w długim okresie.
Nie przestawaj inwestować

Nikt nie ucieka, gdy ceny spadają w sklepie spożywczym: Kiedy jest sprzedaż w Ring Dings, spisujesz się, jeśli je kochasz. Inwestycje mogą być podobne. Jeśli spodobała Ci się inwestycja wystarczająca, aby kupić ją na pierwszym miejscu – i nadal czujesz się w ten sposób – rynek dolny daje ci możliwość potencjalnego zakupu większej jej ilości po niższej cenie.

Pewnie, może być kuszące myślenie, że możesz uniknąć niestabilności na giełdzie, sprzedając swoje inwestycje i kupując je, gdy wszystko się uspokoi. Ale może być bardzo trudno wskazać dna lub szczyty na rynku. Wszystko może się szybko zmienić, a brakująca część odreagowania może spowodować, że będziesz kupować swoje inwestycje po wyższej cenie niż wtedy, gdy je sprzedasz. To byłaby sprzedaż niska i wysoka cena. Pamiętaj, że chcesz zrobić coś przeciwnego.

Jeśli jesteś w planach emerytalnych w miejscu pracy, dobrze jest składać składki przynajmniej do każdego meczu pracodawcy. Regularne, równe inwestycje w czasie, podobnie jak w przypadku planu 401 (k), są znane jako systematyczne inwestowanie. Ta metoda może przynieść korzyść: możesz średnio otrzymać niższy koszt na akcję, niż gdybyś inwestował większe kwoty rzadziej.

Wskazówka: Jeśli regularnie inwestujesz przez miesiące, lata i dekady, możesz skorzystać z niestabilnego rynku dzięki uśrednieniu kosztu dolara. Załóżmy, że masz 1 000 000 $ na zainwestowanie na rynku 1 stycznia, a fundusz inwestycyjny, który planujesz kupić, kosztuje 42 USD za akcję. Aby użyć uśredniania kosztu dolara, możesz podzielić ten zakup na, na przykład, cztery części w ciągu roku. Hipotetycznie można zainwestować 5000 dolarów cztery razy: 42 USD w styczniu, 35 USD w kwietniu, 37 USD w lipcu i 46 USD w październiku. W tym przykładzie kupujesz 500 udziałów tego funduszu wzajemnego po średniej cenie 40 USD. Należy jednak pamiętać, że okresowe plany inwestycyjne nie zapewniają zysku ani nie chronią przed utratą na spadającym rynku – po prostu kupujesz swoje inwestycje po różnych cenach, a to może się udać w dłuższej perspektywie. Dodatkowo będziesz inwestować na rynku, który jest prawie zawsze lepszy dla potencjalnych długoterminowych zysków.

Potrzebujesz więcej wskazówek na pokonanie obaw o zmienność? Czytaj Punkty widzenia na Fidelity.com: 6 strategii dla niestabilnych rynków.
Pamiętaj, że masz dużo czasu

Tajnym sosem w długoterminowym inwestowaniu jest czas. Kiedy jesteś młody, czas jest po twojej stronie. Zawsze możesz zaoszczędzić więcej pieniędzy, ale nie możesz odzyskać czasu.

Powodem, dla którego czas jest tak ważny dla twojego długoterminowego planu, jest złożony zwrot. Kiedy Twoje pieniądze zarabiają, a zwroty są reinwestowane, możesz uzyskać zwrot z pierwotnej kwoty głównej, a pieniądze dodane do inwestycji przyniosą taki sam zwrot. Mam nadzieję, że twoja równowaga w końcu doprowadzi do śnieżki.

Wskazówka: korzystając z reguły 72, możesz z grubsza oszacować, jak długo potrwa twoja inwestycja, aby potencjalnie podwoić średnią stopę zwrotu. Podziel 72 przez swoją roczną stopę zwrotu. I voila – otrzymujesz oszacowanie liczby lat, zanim twoje saldo podwoi się. Na przykład, jeśli Twoja roczna stopa zwrotu wynosi 7%, możesz oczekiwać, że twoje pieniądze niemal podwoją się w ciągu około 10 lat. Przychody z rynku papierów wartościowych są nieprzewidywalne, ale pokazują wagę pozostania zainwestowanym.

Mieć plan

Zróbmy krok do tyłu. Długoterminowe inwestowanie wymaga planu. Może to być skomplikowany plan obejmujący wiele funduszy papierów wartościowych i obligacji, a nawet pojedyncze papiery wartościowe – lub może być prosty z wykorzystaniem docelowego funduszu dat lub usługi zarządzanego konta. Ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie w zdywersyfikowaną mieszankę funduszy akcji i obligacji lub poszczególnych papierów wartościowych jest ważną częścią pomyślnego długoterminowego inwestowania.

Bez względu na to, jakie masz podejście, pamiętaj, że kupiłeś swoje inwestycje z bardzo dobrych, długoterminowych przyczyn, a teraz, gdy rynek jest w krótkim czasie na topie, powody te powinny być nadal obecne, chyba że twoje okoliczności bardzo się zmieniły.

Generalnie, czy jest to kryzys w Europie, spowolnienie na giełdzie w Chinach, czy niepewność wokół Rezerwy Federalnej, twoja strategia jako inwestora długoterminowego nie powinna się zmienić z powodu krótkoterminowych zawirowań na rynku.

Badania wykazały, że inwestorzy mogą z czasem słabiej radzić sobie na rynku z powodu kupowania i sprzedawania w nieodpowiednim czasie. Na przykład niezależna firma badawcza DALBAR przeprowadza coroczne badanie zysków inwestorów. Na 20-letni okres kończący się w 2014 r. Naukowcy z DALBAR oszacowali, że zwroty przeciętnego inwestora funduszu inwestycyjnego ciągną za sobą wskaźniki indeksu S & P 500® o ponad 4% .2 Wyjaśnienie? Zachowanie inwestorów: sprzedawanie inwestycji, gdy rynek jest w tyle i powrót do rynku akcji po wznowieniu cen.

Wskazówka: jeśli Twoja strategia inwestycyjna sprawia, że ​​czujesz się źle, gdy rynek spada, powróć do swojego planu, aby upewnić się, że Twój zestaw aktywów odzwierciedla poziom długoterminowego ryzyka, który jest spójny z horyzontem inwestycyjnym, sytuacją finansową i tolerancją na ryzyko. Ogólnie uważamy, że im jesteś młodszy, tym więcej pieniędzy powinno się zainwestować w akcje. Inwestowanie zbyt konserwatywnie może powstrzymać wasze saldo, ale ogranicza potencjał długoterminowego wzrostu.
Nie popadaj w obsesję na punkcie sprawdzania sald podczas zmienności

Czy nie czujesz się dobrze, kiedy sprawdzasz swoje konto i widzisz, że jest już? Podglądanie na koncie po dużym spadku nie działa. Zredukuj swój impuls, by uciekać od zapasów, nie sprawdzając inwestycji tak często w okresach, gdy rynek spada.

Dopóki nie sprzedasz swoich inwestycji, wszelkie zyski lub straty są tylko na papierze. Jeśli sprzedajesz, skutecznie zablokowałeś te straty. Sprzedaż inwestycji może również kosztować pieniądze, w postaci prowizji od obrotu lub opłat za odkupienie – ale te koszty to małe ziemniaki w porównaniu z kosztem alternatywnym braku rynku. Trzymaj się swojego planu i pozostań zainwestowany. Na dłuższą metę zapewne będzie ci lepiej.

Wskazówka: wróć do swojego planu, aby zapoznać się z miksem zasobów, aby upewnić się, że jest on zgodny z Twoimi celami, i sprawdź, dlaczego nadal posiadasz to, co posiadasz.
To się zdarza cały czas

Nastąpi niestabilność rynku akcji. Duże krople się zdarzają. Ostatnie badanie dotyczyło danych historycznych od 1927 r. I okazało się, że korekta wynosząca co najmniej 10% miała miejsce w 33% przypadków. Tak więc jedna trzecia czasu od 1927 roku, rynek spadał o co najmniej 10% .3 Na wynos jest to, że z biegiem czasu rynek wzrósł przez większość czasu w długim okresie – po prostu nie w linii prostej.

Skonfiguruj plan inwestycyjny w oparciu o ramy czasowe, warunki finansowe, tolerancję ryzyka i cele, aby pomóc wszystkim, co rynek rzuci na ciebie. Gdy jesteś po drugiej stronie zmienności, prawdopodobnie będziesz szczęśliwy, że utknąłeś ze swoim planem.