Za zakupy w sieci płacimy przez internet

Zakupy w sieci

Zakupy w sieci – Polacy rezygnują z gotówki na zakupach w Internecie – wynika z danych statystycznych największego operatora płatności internetowych w naszym kraju.

Statystyki

80 proc. internautów kupuje na aukcjach, ponad dwie trzecie – w sklepach internetowych. Blisko 90 proc. użytkowników największego serwisu aukcyjnego, po pierwszych doświadczeniach rezygnuje z gotówki przy kolejnych zakupach. Już ponad połowa transakcji w serwisie jest dokonywana przy pomocy kart płatniczych lub szybkich e-przelewów.

Szybkość i wygoda

Płatności internetowe to szybsza realizacja zakupu. Kiedy płacimy bezpiecznym e-przelewem za pośrednictwem Agenta Rozliczeniowego, klikamy logo płatności internetowych. Logujemy się potem w swoim banku, nie musimy podawać ponownie danych typu rachunek sklepu, dane zamówienia, wystarczy tylko wykonać przelew. W ciągu kilku minut do sprzedawcy trafi informacja, że przelaliśmy pieniądze – będzie on mógł wysłać zamówiony towar niezwłocznie.

To także tańsza forma rozliczeń. Każdy, kto wybiera opcję „za pobraniem”, dopłaca do kosztów przesyłki nawet kilkanaście złotych. Jest to opłata za przyjęcie gotówki przez doręczyciela, Pocztę lub firmę kurierską.

Internauci doceniają nie tylko szybkość i niskie koszty, ale też wygodę płatności internetowych. Wybierając opcję e-przelewu system w zasadzie wszystko – poza logowaniem do banku i wysłaniem przelewu – robi automatycznie. To oszczędza i czas, i zapobiega ewentualnym pomyłkom np. w numerze konta sprzedawcy. Automatyzacja płatności to spory atut.

Zakupy w sieci – bezpieczeństwo

Eksperci podkreślają jednak, że największym atutem jest bezpieczeństwo – jeśli korzystamy z systemu płatności, który ma status Agenta Rozliczeniowego, nasze transakcje są bezpieczne jak w banku. Operator płatności musi uzyskać zgodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego na taką działalność. I co ważne – podlega takiemu samemu nadzorowi ze strony NBP jak banki. To oznacza, że standardy bezpieczeństwa są takie same, jak w bankach, które udostępniają konta online.

Dodaj komentarz