Jak zaoszczędzić pieniądze na lekach na receptę

Poznaj szczegóły zasięgu twojego planu.

✔ Porozmawiaj otwarcie ze swoimi lekarzami na temat kosztów.

✔ Uczyń farmaceuty członkiem Twojego zespołu.

Jeśli chodzi o koszt leków na receptę, prognozy nie są zachęcające. Koszty leków wciąż rosną: suma wydatków na receptę wzrosła w 2016 r. O ponad 16% i według prognoz Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych oczekuje się, że zrobi to samo w tym roku.1 W rzeczywistości leki na receptę stanowią obecnie największy udział w składce na ubezpieczenie zdrowotne, ograniczając nawet usługi lekarza (patrz wykres).

Dlaczego koszty wzrosły tak bardzo? Niedobór surowców, opóźnienia w produkcji leków generycznych produkowanych poza Stanami Zjednoczonymi oraz wysoki popyt na niektóre leki odgrywają ważną rolę – mówi Sharon Frazee, rzecznik prasowy Instytutu Apteki Dotacji Ubezpieczeń (PBMI). Średni koszt wprowadzenia nowego dużego leku na rynek przekracza obecnie 2 miliardy dolarów i może zająć nawet dziesięć lat.2 Ludzie również stosują więcej leków, a prawie połowa populacji przyjmuje co najmniej jeden lek na receptę w ciągu ostatnich 30 dni i prawie 11%, biorąc pięć lub więcej. 3,4 “Drogie leki specjalistyczne”, oferując nową nadzieję na trudne do leczenia choroby, również są kosztowne. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez National Business Group on Health, wielcy pracodawcy wymieniają stosowanie leków specjalistycznych w leczeniu takich chorób, jak rak i wirusowe zapalenie wątroby typu C, jako główny czynnik przyczyniający się do wyższych kosztów opieki zdrowotnej.

Aby zarządzać tymi rosnącymi kosztami, plany zdrowotne i pracodawcy szukają sposobów na wynegocjowanie niższych stawek, w tym zaostrzenie list leków objętych ubezpieczeniem (zwanych formulariami) i wymaganie od pacjentów większego nakładu kosztów poprzez współfinansowanie i współubezpieczenie6. Wielu pracodawców ruszyło w kierunku również wysokie plany odliczeń, w których rejestrujący muszą pokryć pełne koszty swoich nie zapobiegawczych recept, dopóki nie przekroczą kwoty, która może wynosić od 1300 USD do ponad 7000 USD dla osoby fizycznej7. Nie jest niespodzianką, że jedna na cztery osoby, która przyjmuje receptę ciężko sobie pozwolić na koszt8. Jeśli jesteś w tej grupie lub po prostu chcesz obniżyć koszty leków, oto kilka wskazówek:
1. Zapoznaj się ze szczegółami zasięgu twojego planu.

Możesz uniknąć kosztów niespodzianki, dowiedziawszy się więcej o swoim planie. Kluczowe pytanie, które należy zadać: Czy musisz spełnić odliczenie, zanim twoje nie zapobiegawcze obawy o narkotyki zostaną podjęte? Około połowa wszystkich planów medycznych ma jakiś udział własny, mówi Frazee. “W przypadku innych osób od razu płacisz za współfinansowanie lub współfinansowanie” – wyjaśnia. (patrz ostatnia sekcja.)

Następnie zapytaj o plan swojego planu lub listę objętych nim leków. “Podczas otwartej rejestracji pod koniec roku sprawdź, czy Twój plan obejmuje twoje aktualne lekarstwa i ile ich kosztów pokrywa”, mówi Lisa Gill, zastępca redaktora ds. Treści na temat najlepszych leków konsumenckich.

Wiele planów grupuje leki, które obejmują, w kategorie cenowe zwane poziomami. Leki pierwszego poziomu są zwykle preferowanymi przez ciebie rodzajami leków i wymagają najniższej współzależności lub współubezpieczenia. Jeśli twój lek jest na wyższym poziomie, zapłacisz znacznie większy udział (patrz grafika). “Menadżerowie ds. Świadczeń aptecznych przenieśli wiele leków na bardziej kosztowne kondygnacje” – dodaje Gill. “Więc wydatki poza kieszonkowe wzrosły, nawet jeśli cena leku nie ma”.

Kolejne ważne pytanie: Czy Twój plan preferował apteki, w których pobierasz mniejszą dopłatę? W ubiegłym roku 36% planów miało preferowaną sieć, zgodnie z PBMI. Prawie wszystkie plany oferują opcję wysyłkową, która pozwoli ci na wypełnienie swojej receptury przez 90 dni przy znacznie niższym koszcie9. “Ludzie wyrzucają dużo oszczędności, nie wypełniając 90-dniowej dostawy” – mówi Frazee. “30-dniowy reżim może kosztować 10 USD, w porównaniu z 17 USD do 22 USD za 90 dni dostaw. Niektórzy ubezpieczyciele oferują nawet bezpłatne leki podtrzymujące, jeśli dostaną je za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej. “A niektóre leki zapobiegawcze są również bezpłatne w ramach ustawy Affordable Care Act. Na przykład, preparat do przygotowania jelit przed kolonoskopią jest objęty ubezpieczeniem dla osób w wieku od 50 do 74,10 lat

Wskazówka: sprawdź, czy Twój plan zdrowia oferuje aplikację, która pomoże ci oszacować koszt wypełnienia recepty. Jeśli tak, użyj smartfona, aby szybko uzyskać dostęp do informacji o ubezpieczonym leku i jego kosztach. Na przykład, United Healthcare ma aplikację Health4Me, która pozwala Ci wejść na receptę i uzyskać jej koszt w aptece sieciowej lub w zamówieniu pocztowym, nawet zanim opuścisz gabinet lekarski.

2. Porozmawiaj otwarcie ze swoimi lekarzami o kosztach.

“Kiedy lekarze przepisują lek, mogą wybierać spośród kilku opcji, ale niekoniecznie wiedzą, które z nich są objęte planem lub ile kosztuje każda opcja” – wyjaśnia dr Michael Rea, farmaceuta i dyrektor generalny firmy Rx Savings. Rozwiązania, które pomagają pracownikom firm członkowskich obniżyć koszty leków. “Czasami jeden lek jest najwyraźniej dla ciebie najlepszy. Innym razem mogą istnieć tańsze alternatywy, które działają równie dobrze “. Przynieś koszty swojemu lekarzowi i sprawdź formułę swojej firmy, aby ustalić najtańsze rozwiązanie dla ciebie.

Leki generyczne zwykle kosztują od 80% do 85% mniej niż leki markowe11. Nawet wśród leków generycznych leki przeznaczone do leczenia tego samego stanu mogą się znacznie różnić ceną. “Najszybciej rosnący składnik oszczędności jest generyczny i generyczny” – mówi Rea. Możesz zaoszczędzić pieniądze, przechodząc od jednego rodzaju do drugiego, tak jak robisz to przechodząc od markowego leku do leku generycznego.

W niektórych przypadkach można zaoszczędzić pieniądze i traktować swój stan równie dobrze poprzez użycie czegoś zwanego alternatywą farmaceutyczną. W odróżnieniu od leku generycznego, który ma takie same składniki aktywne jak jego odpowiednik markowy, alternatywne leki wykorzystują różne składniki aktywne w leczeniu tego samego schorzenia.

Alternatywne leki nie zawsze są opcją, ale kiedy są, mogą zapewnić duże oszczędności. Weź markowy lek Crestor, który jest stosowany w leczeniu wysokiego cholesterolu. 30-dniowa dostawa Crestora 5mg może kosztować około 222 $, zgodnie z Rx Savings Solutions. Zastąpienie ogólnej dawki leku Rosuvastatin 5 mg może obniżyć koszty do 35,92 USD miesięcznie, ale przejście na alternatywne leki, takie jak Simvastatin 40 mg, może kosztować zaledwie 1,12 USD miesięcznie – oszczędności przekraczające 2500 USD rocznie.13 Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim lekarza o tym, co może najlepiej pasować do twojej konkretnej sytuacji.

Czasami podjęcie taniego leku przed użyciem wyższej ceny nie jest kwestią wyboru. W rzeczywistości 83% ubezpieczycieli wymaga tak zwanej “terapii krokowej” dla co najmniej jednej klasy leków, mówi Frazee. W terapii krokowej ty i twój lekarz najpierw wypróbowujecie tańsze leki, a jeśli to konieczne, przechodzicie na droższe alternatywy. Ta strategia jest szczególnie powszechna w przypadku leków stosowanych w typowych schorzeniach, takich jak cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu, mówi Frazee.

3. Zrób z farmaceuty członka twojego zespołu.

“Farmaceuci mogą być jednymi z najlepszych adwokatów, którzy dbają o najlepszą cenę”, mówi Gill, zamiast po prostu przekazać kartę ubezpieczeniową, aby farmaceuta mógł wypełnić twoją receptę, poświęć kilka minut, aby zapytać, czy istnieje sposób może zaoszczędzić pieniądze. “Poświęcenie kilku dodatkowych minut na rozmowę z farmaceutą może potencjalnie uratować tysiące”, mówi Frazee.

Na przykład farmaceuci mogą zasugerować takie opcje obniżania kosztów, jak zmiana z płynu na kapsułkę, przyjmowanie dwóch różnych recept, zamiast jednego leku złożonego, lub uzyskanie pigułki o wyższej dawce i jej podział. “W wielu przypadkach lekarze nie wiedzą, czy lek jest oceniany i można go łatwo podzielić” – mówi dr Heather Free, farmaceuta i rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów.

Farmaceuci mogą również pomóc w ustaleniu, czy lepiej byłoby skorzystać z planu ubezpieczeniowego, czy zapłacić gotówką. W przypadku markowego leku cena negocjowana przez ubezpieczyciela zazwyczaj będzie niższa niż w gotówce, mówi Rea. Wiele aptek również oferuje karty rabatowe. Należy jednak pamiętać, że przy korzystaniu z karty rabatowej Twoja płatność nie jest wliczana do Twojego udziału. Jeśli twoja rodzina idzie do lekarza dużo i ma tendencję do spełnienia rocznego odliczenia, karta rabatowa apteki może nie być dobrym rozwiązaniem.

Aplikacja OneRx współpracuje z Twoim ubezpieczeniem, aby pomóc Ci ustalić, jak uzyskać najlepszą cenę. Zrób zdjęcie swojej karty ubezpieczeniowej, a OneRx wyświetli szacunkowe kopie na podstawie twojego planu. Aplikacja pokazuje również ceny gotówkowe, które w niektórych przypadkach mogą być niższe niż Twoje pieniądze.

Oczywiście, uzyskanie najlepszej ceny nie jest jedynym czynnikiem przy zakupie leków. “Kiedy znajdziesz aptekę, która da ci dobrą ofertę na najdroższe leki, przenieś wszystkie leki do tej apteki” – mówi Gill. Powód: Jeśli bierzesz kilka leków, jedna apteka powinna je nadzorować, aby zapobiec możliwym szkodliwym interakcjom z lekami.

Podczas gdy koszty leków mogą nadal rosnąć, możesz zaoszczędzić pakiet, jeśli poświęcisz trochę czasu, aby być bardziej ostrożnym konsumentem opieki zdrowotnej, mówi Gill. Przed wypełnieniem recepty zapytaj swojego lekarza i swoją aptekę, czy istnieją sposoby na obniżenie kosztów. Zachowaj również zakładki dotyczące świadczeń z planu opieki zdrowotnej, szczególnie podczas otwartej rejestracji. “Ludzie często zakładają, że ich plan pozostanie taki sam”, mówi Gill, “ale zasiłki często się zmieniają. Jeśli nie znasz nowych szczegółów dotyczących leków na receptę, możesz wydać o wiele więcej na wydatki, niż potrzebujesz. “To pieniądze, które możesz włożyć do swojej kieszeni – lub jeszcze lepiej … w swoim planie emerytalnym, gdzie może pomóc ci żyć szczęśliwszą, zdrowszą przyszłość.

Wskazówka: kupując w internetowych aptekach, używaj tylko witryn amerykańskich, które mają niebiesko-czerwoną pieczęć “VIPPS”, zaleca raporty konsumenckie. VIPPS, czyli Verified Internet Pharmacy Practice Site, jest przyznawany przez Krajowe Stowarzyszenie Izb Farmaceutycznych aptekom internetowym, które spełniają surowe kryteria, takie jak stosowanie określonych praktyk związanych z zapewnianiem jakości i prawem klientów do prywatności.

Wykorzystaj korzystne podatkowo plany oszczędnościowe, aby zapłacić za swoje recepty.

Jeśli twój pracodawca oferuje zdrowotne konto elastycznych wydatków (FSA), możesz odłożyć do 2 600 $ w tym roku w dolarach pretax, aby zapłacić za recepty, kopie i inne kwalifikujące się wydatki medyczne. Może to nawet odnosić się do kosztów leków dostępnych bez recepty, jeśli twój lekarz napisze receptę na lek.

Pieniądze, które wkładasz do FSA, są odejmowane od twojej pensji, zanim zostaną zastosowane Ubezpieczenia Społeczne, podatki federalne, stanowe i lokalne. Oznacza to, że jeśli odłożysz 1 000 $ i będziesz miał 33-procentowy przedział podatkowy, zaoszczędzisz 330 USD tylko na podatkach federalnych. FSA zazwyczaj nie pozwalają ci nosić pieniędzy z roku na rok, więc nie wybieraj więcej, niż potrzebujesz. To powiedziawszy, niektóre plany oferują funkcję przeniesienia, co pozwala na przeniesienie do 500 USD w niewykorzystanych środkach na kolejny rok lub na okres karencji, co daje dodatkowe dwa i pół miesiąca do wykorzystania Twoje fundusze FSA. Wreszcie, twój pracodawca może również zaoferować “FSA o ograniczonym zakresie zdrowia”, który pozwala odłożyć pieniądze przed opodatkowaniem, aby pokryć koszty wizji i opieki dentystycznej.

Jeśli jesteś zapisany w kwalifikującym się programie zdrowotnym o wysokiej odliczeniu (HDHP) i spełniasz inne kryteria kwalifikacyjne, możesz zaoszczędzić do 3 400 USD na indywidualnym pokryciu HDHP lub 6 750 USD na pokrycie rodzinnego HDHP w tym roku na koncie oszczędnościowym lub HSA (z 1 000 USD dodatkowych dodatkowych wpłat na poczet osób w wieku 55 lat lub starszych do końca roku kalendarzowego). Podobnie jak w przypadku FSA, twoje składki są składane przed opodatkowaniem, a wszelkie zarobki w HSA są wolne od podatku. Wypłaty, które płacisz za kwalifikowane wydatki medyczne, nigdy nie podlegają opodatkowaniu, ale jeśli wypiszesz pieniądze za koszty inne niż medyczne przed ukończeniem 65 lat, otrzymasz podatek dochodowy powiększony o 20% podatku karnego.