8 wskazówek dotyczących rozmawiania z dorosłymi dziećmi

Pieniądze mogą być trudnym tematem do przedyskutowania, ale pomoc w krótkim czasie może pomóc.
Zgłaszanie własnych błędów finansowych i dzielenie się swoimi sukcesami może pokazać, że starasz się pomóc swoim dzieciom uniknąć takich samych błędów.
Stawianie dobrego przykładu i otwartość na finanse może pomóc twoim dzieciom otworzyć się na ich problemy i problemy.

Czy czujesz się nieswojo po rozmowie z dziećmi? Nie, nie gadaj. Rozmowy o pieniądzach. Możesz nie być sam. Ponad jedna trzecia (34%) młodych ludzi w wieku tysiącleci przyznaje, że trudno im rozpocząć rozmowy z rodzicami na temat oszczędzania i inwestowania, wynika z badania Millenium Money Study Fidelity Investments®.

“Rodzice i ich młode dorosłe dzieci mogą nie komunikować się tak dobrze, jak mogą być w kwestii pieniędzy” – mówi Ann Dowd, CFP®, wiceprezes firmy Fidelity. “To obawa dla obu, dzieci tracą ważne wnioski wyciągnięte przez rodziców, podczas gdy rodzice ryzykują potencjalne zamieszanie dotyczące majątku rodzinnego i problemów opieki nad starszymi ludźmi, które pojawiają się wraz z wiekiem”.

Rozmowy pieniężne mogą być swobodnymi rozmowami lub oficjalnymi spotkaniami rodzinnymi dotyczącymi konkretnych sytuacji. I powinny one dotyczyć zarówno sytuacji finansowej rodziców, jak i dzieci – od takich rzeczy, jak budżetowanie i inwestowanie, po dyskusje na temat wartości netto rodziców i planowania majątkowego.

Czas, miejsce i temat tych rozmów finansowych będą się różnić w zależności od sytuacji rodzinnej i temperamentu, ale oto kilka wskazówek, jak rozmawiać o pieniądzach z dorosłymi dziećmi.
1. Zachowaj krótką poradę

Może to być trudne dla młodych niezależnych młodych dorosłych, którzy przyznają, że nadal mogą uczyć się czegoś od swoich rodziców. Aby przełamać tę niechęć, staraj się, aby twoja rada brzmiała jak wykład. Pozostań krótki i na temat, a następnie zasugeruj zasoby, aby uzyskać więcej informacji.

Spróbuj: możesz na przykład zaznaczyć, że zadłużenie na karcie kredytowej jest kosztowne, a koszty finansowe mogą szybko wzrosnąć. Następnie wyślij dziecku link do artykułu na temat zarządzania kartami kredytowymi w sposób mądry, na przykład w tym artykule Punkt widzenia: 7 porad dotyczących kart kredytowych.
2. Podziel się wrażeniami

Niech twoje dzieci wiedzą, co poszło dobrze, a co nie – w podejmowaniu decyzji finansowych. I bądź konkretny. Ustanowisz wiarygodność wśród swoich dzieci, popełniając błędy i pokazując, że twoja rada opiera się na pomaganiu im w unikaniu tych samych błędów.

Spróbuj tego: być może zdajesz sobie sprawę, że powinieneś zacząć oszczędzać wcześniej na emeryturę, lub że możesz wcześniej postawić się na solidnych podstawach finansowych, gdybyś był mądrzejszy w spłacaniu różnych rodzajów długów, takich jak karty kredytowe lub kredyty na studia lub samochód . Ponad dwie trzecie ankietowanych zgodziło się, że ich rodzice wyciągnęli wnioski z popełnionych błędów finansowych. Opowiedz swoją historię, a następnie zasugeruj ten artykuł z punktu widzenia: jak spłacić dług – i oszczędzaj.
3. Trzymaj swoje oczekiwania w ryzach

Jeśli spodziewasz się, że Twoje dziecko będzie postępować zgodnie z twoją radą, będziesz rozczarowany.

Spróbuj: sposobem uniknięcia frustracji – i umożliwienia jej przeniesienia się na inne aspekty twojego związku – jest zaakceptowanie, że twoje dziecko będzie popełniało błędy pomimo twoich wysiłków, aby pomóc mu uniknąć ich. Pokazując, że możesz usłyszeć złe wieści bez osądzania, twoje dziecko może być bardziej skłonne do dzielenia się z tobą informacjami, zanim mnożą się negatywy.
4. Ustaw reguły przy pożyczaniu pieniędzy

Na pytanie, prawie połowa młodych osób dorosłych (47%) otrzymała pewnego rodzaju pomoc finansową od swoich rodziców w pewnym momencie po opuszczeniu domu. Na szczycie listy znajdują się rachunki za telefon komórkowy, ubezpieczenie samochodu i artykuły spożywcze. A 25% powiedziało, że w pewnym momencie musieli wrócić z rodzicami z powodów finansowych po tym, jak byli sami.

Jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy swoim dzieciom, możesz chcieć dojść do porozumienia. Nie musi to być formalna umowa, ale prawdopodobnie byłoby lepiej, gdybyś ustanowił określone zasady, czy twoja pomoc ma formę gotówki czy pożyczki.

Spróbuj tego: pozwól swoim dzieciom wiedzieć, że dawanie lub pożyczanie im pieniędzy nie uprawnia cię do zarządzania swoimi finansami. Jednocześnie możesz – i powinieneś – ustalić warunki, które są odpowiednie dla zapewnianego wsparcia. Na przykład, jeśli zgodzisz się pomóc w spłacie kredytu na naukę w college’u, możesz wymagać, aby każdy z nich płacił co 401 (k). Podobnie, jeśli Twoje dziecko przeprowadzi się do miasta o wysokich kosztach utrzymania w celu podjęcia nowej pracy, możesz zaoferować tymczasową pomoc z czynszem, ale upewnij się, ile dokładnie zapewnisz pomoc i jak długo.
5. Omów strategie inwestycyjne

Ogólnie rzecz biorąc, inwestycyjne podejście młodych dorosłych będzie inne niż w przypadku ich rodziców w średnim wieku. Mimo to jest pomocne dla dzieci, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zdecydować, gdzie zainwestować swoje pieniądze. Pomoże im zrozumieć potrzebę bycia strategicznym w podejmowaniu decyzji i dokonywania wyborów właściwych dla ich sytuacji.

Spróbuj: porozmawiaj z dziećmi na temat podstawowych pojęć, takich jak dywersyfikacja, i pokaż im, w jaki sposób uwzględniłeś te zasady w portfelu inwestycyjnym. Zaproponuj przeczytanie artykułu “Punkty widzenia”: 3 powody do inwestowania w akcje. W tym artykule wyjaśniono, że jeśli jesteś młody i oszczędzasz na zbyt dalekim celu, inwestowanie w akcje może być ryzykowne.
6. Ustaw dobry przykład – i pozwól mu pokazać

Jednym z wyników naszego badania jest to, że 65% młodych dorosłych uważa, że ​​ich rodzice są dobrym przykładem na to, jak osiągnąć pomyślną przyszłość finansową. Tak trzymaj.

Spróbuj: Kto nie potrzebuje wzmocnienia zasad zdrowego planowania finansowego? Spróbuj ustawić przykład. Tak więc, oferując poradę swojemu dorosłemu dziecku, możesz spróbować dodać: “To jest coś, co może mi pomóc, i zamierzam zacząć oszczędzać więcej, pożyczać mniej, itp.”
7. Nie omijaj tematu dziedziczenia

Jednym z powodów, dla których rodzice powołują się na dyskusję na temat ich wartości netto, jest to, że nie chcą zawyżać oczekiwań swoich dzieci co do spadku. Jest to uzasadniona obawa, szczególnie w rodzinach o znacznym majątku. Rodzice obawiają się zniechęcenia swoich dzieci do podjęcia wysiłków na rzecz kariery i osiągnięcia finansowej niezależności.

Spróbuj tego: Otwartość i uczciwość to najlepsza polityka. Przekaż swoim dzieciom troskę. Wyjaśnij, że to nie dlatego, że wątpisz w ich charakter, ale dlatego, że byłeś wystarczająco długo, aby przekonać się, że bogactwo może być zarówno ciężarem, jak i korzyścią. Chcesz mieć pewność, że pieniądze Twojej rodziny nie powstrzymują ich przed budowaniem własnego dziedzictwa. Następnie idź dalej i porozmawiaj.
8. Przedyskutuj swoje finanse z dziećmi przynajmniej raz w roku

Odłożenie godziny na wakacje, kiedy wszyscy są razem, może być idealnym sposobem na przyspieszenie finansów rodzinnych. Możesz przekazać aktualizacje planów emerytalnych, datków na cele charytatywne lub wszelkich zmian w planie nieruchomości. Dzieci mogą przedstawiać swoje przemyślenia i dzielić się informacjami na temat własnych problemów finansowych i postępów. Uważaj, aby nie podważyć. Pozwól swoim dzieciom dzielić się tak dobrze, jak wygodnie się ujawniają, i pamiętaj, że im bardziej jesteś otwarty, tym bardziej będą.

Spróbuj: ważne jest, aby poinformować dzieci o swoich planach emerytalnych, aby złagodzić obawy o swoją przyszłość. Nasze badanie wykazało, że największe obszary rozbieżności między rodzicami a ich tysiącletnimi dziećmi dotyczyły wagi szczerych rozmów na temat zdolności rodziców do pokrycia kosztów utrzymania na emeryturze, ich zdrowia oraz kwestii związanych z opieką długoterminową i opieką nad starszymi. Co ciekawe, dzieci uważały te tematy za ważniejsze niż ich rodzice.
Dlaczego jest to ważne

Jest wiele powodów, dla których ważne jest omawianie spraw finansowych z dorosłymi dziećmi. Być może najbardziej przekonujące jest to, że pomoże zbudować zaufanie i podnieść poziom komfortu w poszukiwaniu porady finansowej. W naszej ankiecie tylko 22% młodych dorosłych (w wieku od 25 do 35 lat) twierdzi, że ich rodzice byli najbardziej zaufanym źródłem porad finansowych, a jedna trzecia twierdzi, że nie ufają nikomu w sprawach pieniężnych.