Planowanie nieruchomości w erze cyfrowej

Cyfrowe plany zagospodarowania nieruchomości:

✔ Zrób listę cyfrowych zasobów i haseł, aby inni wiedzieli, gdzie je znaleźć.

✔ Utwórz kopię zapasową danych przechowywanych w chmurze na lokalnym komputerze lub urządzeniu magazynującym.

✔ Skontaktuj się z prawnikiem, aby wyrazić zgodę w dokumentach prawnych.

Być może zaplanowałeś dla swoich bliskich, by ostatecznie odziedziczyli swój dom, fortepian Steinwaya, 88-letni szwajcarski zegarek twojego taty lub inne pamiątki rodzinne, ale gdy życie coraz częściej odbywa się w Internecie, możesz przeoczyć coraz ważniejszy rodzaj mienia – aktywa cyfrowe.

Jeśli twój plan nieruchomości nie uwzględnia właściwie zasobów cyfrowych, twoi spadkobiercy mogą nie mieć do nich dostępu. Rodzinne zdjęcia i filmy mogą zostać utracone na zawsze, konta mediów społecznościowych mogą pozostać na długo po tym, jak miniecie, a spadkobiercy mogą nie otrzymać wszystkich pieniędzy, które chcielibyście zobaczyć.

Adwokat ds. Planowania nieruchomości, James Lamm, z Gray Plant Mooty w Minneapolis w stanie Minnesota, widział takie problemy z pierwszej ręki. Po raz pierwszy zauważył znaczenie aktywów cyfrowych w planowaniu osiedli kilka lat temu. “Klient zmarł i nie było żadnych papierowych dokumentów” – mówi Lamm, znany na całym świecie ekspert i autor bloga Digital Passing. “Wszystkie informacje finansowe klienta były przechowywane na komputerach i chronione hasłem, co otworzyło nam oczy, mamy do czynienia z nowym światem”.
Dwie główne formy zasobów cyfrowych:

Normą stało się przechowywanie zapisów finansowych w smartfonach, komputerach lub chmurze oraz prowadzenie transakcji finansowych drogą elektroniczną. Większość ludzi posiada także bogactwa zasobów cyfrowych, które mogą obejmować wszystko, od nazw domen do zapisanych w postaci elektronicznej zdjęć i filmów, a także e-maile i konta mediów społecznościowych.

Rezultat: Rozliczanie własności cyfrowej w twoim planie nieruchomości stało się niezbędne. Na szczęście jest to stosunkowo proste.
Przeszkody w dostępie cyfrowym

Z prawnego punktu widzenia własność cyfrowa jest jak inne rodzaje nieruchomości, ponieważ może być przekazana wyznaczonym stronom poprzez plany nieruchomości. Jednak prawa dotyczące własności cyfrowej wciąż ewoluują, podobnie jak praktyki firm takich jak Facebook i Google. Z tych i innych powodów, uzyskanie dostępu do zasobów cyfrowych oraz do cyfrowej informacji finansowej może stanowić wyzwanie dla wszystkich osób innych niż pierwotny właściciel. Lamm określa cztery główne przeszkody, na jakie napotykają członkowie rodziny osoby, która zmarła niedawno, próbując uzyskać dostęp do zasobów cyfrowych zmarłego i ważnych informacji osobistych:

Hasła. Jeśli nie znają Twoich haseł, członkowie rodziny mogą nie mieć dostępu do informacji lub własności przechowywanych na smartfonie, komputerze, kontach internetowych lub w chmurze. Niektóre hasła, takie jak ten, który wprowadzasz w celu zalogowania się na komputerze stacjonarnym, mogą być dla ekspertów łatwe do ominięcia; inne są trudniejsze do ominięcia – a niektóre są praktycznie niemożliwe.
Szyfrowanie danych. Cyfrowo przechowywane dane mogą być szyfrowane, dodając kolejną warstwę ochrony na górze haseł. Szyfrowanie może szyfrować dane w określonej lokalizacji – w jednym pliku, na urządzeniu lub w chmurze – tak dokładnie, że praktycznie niemożliwe jest, aby ktokolwiek, kto nie ma odpowiedniego kodu, mógł je rozszyfrować. Weźmy na przykład telefony komórkowe. “W przypadku starszych telefonów istniało prawdopodobieństwo znalezienia usług, które mogłyby wykorzystać luki bezpieczeństwa w urządzeniach, aby pomóc rodzinie odzyskać informacje po tym, jak ktoś przeszedł dalej” – mówi Lamm. “Ale nowe telefony mogą być praktycznie niemożliwe do odszyfrowania. Na przykład, jeśli zrobiłeś zdjęcia w telefonie bez przeniesienia ich gdzie indziej, członkowie rodziny mogą nie mieć do nich dostępu, chyba że znają twoje hasło. ”
Prawa karne. Ustawy na poziomie państwowym i federalnym zabraniają nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych i prywatnych danych osobowych. Przepisy te służą ochronie konsumentów przed oszustwami i kradzieżą tożsamości, ale mogą także stwarzać praktycznie niemożliwe do pokonania przeszkody dla członków rodziny próbujących uzyskać dostęp do zasobów cyfrowych i informacji o zmarłej ukochanej osobie. Prawo ewoluuje, aby nadążyć za szybko zmieniającym się światem internetowym, ale wiele w tym obszarze wciąż jest niejasnych. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie, że twój plan nieruchomości daje twoim powiernikom pozwolenie, którego potrzebują, aby uzyskać dostęp do niezbędnych danych cyfrowych.
Prawa dotyczące prywatności danych. Ogólnie rzecz biorąc, federalne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych zabraniają dostawcom usług konta online przekazywanie treści wiadomości elektronicznych innym osobom niż właściciel bez zgody właściciela. Oznacza to, że firmy takie jak Google i Facebook mogą blokować Twoje treści, chyba że wyrazisz zgodę na dostęp innych osób. Może to uniemożliwić twoim spadkobiercom uzyskanie dostępu do zdjęć, wiadomości e-mail lub innych informacji przechowywanych w chmurze. Walka o taki dostęp w sądzie prawdopodobnie byłaby zbyt kosztowna, mówi Lamm. “Próba uzyskania dostępu do kont cyfrowych osób zmarłych bez zgodnej z prawem zgody może wiązać się z walką sądową z dostawcą usług online”, mówi. “To może być bardzo kosztowne.”

Uczyń swój plan osiedlowy wiedzą cyfrową

Na szczęście można stosunkowo łatwo ominąć te przeszkody, odnosząc się do własności cyfrowej i informacji z planu nieruchomości. “Planując z wyprzedzeniem, możesz zapewnić pełny dostęp do własności cyfrowej, obniżyć koszty administracyjne i zapewnić, że żadna cenna lub znacząca własność cyfrowa nie zostanie przeoczona” – mówi Lamm. Zaleca wykonanie czterech następujących kroków:

Zrobić listę. Rozpocznij od umieszczenia zasobów cyfrowych, aby Twoi bliscy wiedzieli, co masz i gdzie mogą je znaleźć. Uwzględnij wszystkie ważne hasła, konta internetowe (w tym e-mail, media społecznościowe, PayPal itp.) Oraz własność cyfrową (w tym nazwy domen i waluty wirtualnej). Przechowuj swoją listę w bezpiecznym miejscu i upewnij się, że członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak uzyskać do niej dostęp.

Wskazówka: Niedrogie aplikacje do zarządzania hasłami, takie jak 1PasswordOpens w nowym oknie i LastPassOpens w nowym oknie, mogą uprościć ten wysiłek.
Zrozum, co naprawdę masz. Istnieją przypadki, w których można sądzić, że zakupiono cyfrowy zasób, ale w rzeczywistości zakupiono nieprzenośną licencję na korzystanie z zasobu. Dzieje się tak, gdy kupujesz muzykę w iTunes®, zgodnie z warunkami, na które zgadzasz się przy dokonywaniu zakupu.1 Mogą istnieć ograniczenia ograniczające liczbę nagrań muzycznych na płycie CD.

Wskazówka: sprawdź warunki umowy dotyczące dostawców muzyki lub innych zasobów cyfrowych, aby sprawdzić, czy sprzedaje on sam lub po prostu licencję na niego.
Utwórz kopię zapasową danych przechowywanych w chmurze. Jeśli przechowujesz jakiekolwiek cyfrowe zasoby w chmurze, regularnie twórz kopie zapasowe na komputer lokalny lub urządzenie magazynujące, aby członkowie rodziny i powiernicy mieli do nich dostęp z mniejszą liczbą przeszkód. “Wiele firm czyni to niezwykle łatwo”, mówi Lamm. “Na przykład Facebook ma opcję pobierania jednym kliknięciem, aby pobrać wszystkie dane na komputer.”

Wskazówka: nie polegaj tylko na chmurze w celu utworzenia kopii zapasowej. Zrób również kopię zapasową danych na komputerze lokalnym lub urządzeniu pamięci osobistej.
Udziel zgody w dokumentach prawnych. Skontaktuj się z prawnikiem zajmującym się planowaniem osiedla, aby zaktualizować testament, pełnomocnictwo i wszelkie odwołalne, żywe trusty. Powinny zawierać język wyrażający zgodną z prawem zgodę usługodawcy na ujawnienie zawartości komunikacji elektronicznej odpowiednim osobom. Możesz także rozważyć dokładnie, które informacje chcesz udostępnić, zgodnie z Lamm. “Ogólna autoryzacja może nie być odpowiednia” – mówi. “Może nie być ci wygodnie, aby udostępnić wszystkie cyfrowe zasoby twoim powiernikom.”

Wskazówka: w dokumentach dotyczących planowania osiedli, w szczególności pozwól swoim powiernikom omijać, resetować lub odzyskiwać hasła.

Ponieważ zasoby cyfrowe są wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem, prawa, które sobie z nimi radzą, szybko się zmieniają. Porozmawiaj ze swoim prawnikiem o krokach, jakie możesz teraz podjąć, i regularnie sprawdzaj, czy zaktualizowałeś swój plan nieruchomości, aby uwzględnić zmiany w prawie lub w nieruchomości cyfrowej.