Jak starzeć się we własnym domu

Opracuj strategię mieszkaniową, która będzie służyć twoim potrzebom w miarę starzenia się. Przebywanie w domu z modyfikacjami może być tańsze niż przejście do społeczności wspieranej przez żywych.
Przeprowadzić pełną kontrolę bezpieczeństwa, szukając potencjalnych zagrożeń, w tym dywanów powierzchniowych, które mogą powodować potknięcia, luźne balustrady schodowe lub meble blokujące ścieżki.
Unikaj izolacji. Znajdź sposoby codziennego kontaktu z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami – zarówno za pośrednictwem technologii, jak i osobiście.

Kiedy zmarł małżonek Marguerite Sullivan, 78-latek nie był zainteresowany przeprowadzką. Jest zdrowa, ma wielu przyjaciół, a jej 2 synowie mieszkają w pobliżu. Poza tym jest pewnym siebie kierowcą i dostaje się do wizyt u lekarza i sklepu spożywczego.

Są to ważne warunki dla osób, które chcą pozostać w domach w miarę ich starzenia się lub “starzenia się w miejscu”.

Według ankiety AARP prawie 90% osób powyżej 65 roku życia chce pozostać w domach tak długo, jak to możliwe. Ale Sullivan i inni lubią ją “potrzebować planu mieszkaniowego – i systemu wsparcia, aby zapewnić, że żyją bezpiecznie i niezależnie”, wyjaśnia Suzanne Schmitt, wiceprezes ds. Zaangażowania rodziny w Fidelity.

Oto 6 rzeczy, które starzejące się single lub pary – i ich dzieci, inni członkowie rodziny lub opiekunowie – powinni pamiętać podczas oceniania sytuacji życiowej. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasze “Dobrze się starzej: planowanie, konwersacja i przewodnik po zasobach”.
1. Opracuj strategię nieruchomości i mieszkaniową

Planując życie w późniejszych latach przejścia na emeryturę, powinieneś mieć strategię, jak wykorzystać wszystkie aktywa związane z nieruchomościami, a także plan, który będzie wspierał twoją potrzebę przyszłego mieszkania.

Nieruchomości to zasób często wykorzystywany do finansowania emerytury i pomocy w opłacaniu długoterminowych wydatków na opiekę zdrowotną. Niektórzy uważają, że konieczne jest sprzedawanie domu rodzinnego, aby zapłacić za wyższy poziom opieki lub zakwaterowanie dla seniorów. Niektórzy decydują się na sprzedaż po śmierci współmałżonka. Inni mogą mieć członka rodziny, który wraca, aby pomóc zaopiekować się zarówno starzejącym się rodzicem, jak i nieruchomością. Niezależnie od sytuacji, warto współpracować z doradcą finansowym, aby ustalić rolę nieruchomości w ogólnym planie finansowym (patrz wykres opcji wyższych mieszkań poniżej).

“W miarę starzenia się ludzi, mieszkania i opieka idą w parze, jeśli twoja kochana będzie wymagać wyższych poziomów lub opieki, będziesz potrzebować strategii mieszkaniowej, która może zaspokoić ich potrzeby” – mówi Schmitt. “Pamiętaj, że to, co dzisiaj działa w kategoriach niezależnego życia, życia z krewnymi, życia wspieranego lub wykwalifikowanej opieki pielęgniarskiej, może nie działać w nieskończoność dla Ciebie lub Twojej ukochanej osoby”.
2. Zapoznaj się z korzyściami pozostania na miejscu

Istnieje wiele powodów, dla których starzenie się może być wygraną. Na początek przebywanie w domu może być tańsze niż przejście do społeczności wspieranej przez żywych. Istnieją wstępne koszty przeprowadzki, często wysokie opłaty za wejście i miesięczne opłaty za pokój i wyżywienie, które mogą z łatwością pokryć 3 000 USD miesięcznie.

Jeszcze ważniejsze są psychologiczne wypłaty z tego, że nie odchodzą od przyjaciół, pracowników służby zdrowia i społeczności wyznaniowej. Mimo że czynniki te są trudne do umieszczenia wartości finansowej, są one istotnym elementem zdrowego starzenia się.

“Jedną z najbardziej przewidywalnych czynni- ków, czy dobrze się starzejesz – możesz być niezależny i żyć długo i zdrowo – to nie pieniądze” – mówi Schmitt. “I nawet nie musi to być twoje zdrowie, to twoje kontakty towarzyskie, które mogą się zagubić, jeśli się ruszysz.”

3. Wykonaj kontrolę bezpieczeństwa w domu

Pierwszym krokiem w planie “starzenia się w miejscu” jest przeprowadzenie pełnej kontroli bezpieczeństwa w domu. “Wiele osób nie wie, czego szukać” – mówi Schmitt. “Są pewne zagrożenia, które możesz wziąć za pewnik – na przykład przeszkody utrudniające umeblowanie lub schody”.

Dzieci Sullivana właśnie to zrobiły. Chodzili po domu z uwagą na potencjalne zagrożenia, które mogłyby spowodować problemy, gdyby jej wzrok lub ruchliwość zaczęły się pogarszać. Następnie zatrudnili specjalistę od modyfikacji domu, aby wprowadzić potrzebne zmiany.

Dobrą wiadomością jest to, że wiele ulepszeń, które mogą ułatwić pobyt w twoim domu – takich jak podnoszenie gniazdek elektrycznych, aby były bardziej dostępne i instalowanie jaśniejszego oświetlenia zewnętrznego – nie jest drogie.

Dom Sullivana został zmodernizowany przez zainstalowanie bezpiecznych poręczy wzdłuż schodów do drzwi wejściowych, przełączanie klamek na dźwignie, dodawanie lamp automatycznych do korytarzy, usuwanie dywaników, które mogą powodować potknięcia i umieszczanie poręczy pod prysznicem.

“Istnieje wiele łatwych i stosunkowo tanich opcji modyfikacji domu” – mówi Schmitt. “Im wcześniej zaczniesz się przygotowywać, tym lepiej.”
4. Oceń transport

“Jazda może być twoją liną ratowniczą i niezależnością” – zauważa Schmitt. “Dojście do momentu” Nie sądzę, że potrafię prowadzić “jest trudne, ale nie można tego uniknąć.” Jeśli jesteś w punkcie, w którym nie możesz już prowadzić samochodu lub chodzić do sklepu spożywczego lub dotrzeć do innych ważnych usług, rozważ inne opcje transportu.

Jeśli masz dostęp do transportu publicznego, świetnie. Ale nie istnieje w wielu miejscach. Tymczasem samochód bez kierowcy może być jeszcze kilka lat. Być może będziesz musiał dokonać innych ustaleń, takich jak dzielenie się jazdą z przyjaciółmi i sąsiadami, lub pomoc w transporcie, którą oferuje wiele usług opieki towarzyszącej. Jeśli chodzi o artykuły spożywcze i takie rzeczy jak wypełnione receptury, automatyczna dostawa lub dostawa online może być świetną opcją. Rodzina lub znajomy może pomóc w zarządzaniu zamówieniami i kontami oraz może śledzić historię zamówień, aby mieć pewność, że otrzymujesz to, czego potrzebujesz.

Główne opcje mieszkaniowe

Oceniając odpowiednią opcję, należy rozważyć następujące kwestie:

Zdrowie: Jak twoje ogólne zdrowie?
Poziom aktywności: Jak aktywny i niezależny jesteś?
Etap życia i styl: jakie rodzaje dostępu i czynności są dla Ciebie ważne?

5. Zapewnij wsparcie społeczności lub sieci

Izolacja może być przeszkodą dla dobrego starzenia się. I może się powoli podnosić. Niezależnie od tego, jak bezpieczne jest wnętrze domu, jeśli nie ma wystarczającej interakcji ze społecznością, plan może się rozpaść.

“Częścią starzenia się z powodzeniem jest możliwość pozostawania w kontakcie i nie popadnięcia w depresję, której doświadcza wielu ludzi, ponieważ są izolowani” – mówi Schmitt.

Poradzenie sobie z komputerem, aby połączyć się z Internetem ze swoimi dziećmi, wnukami i innymi osobami, to dobra strategia. Możesz również zbadać niektóre z usług towarzyskich dostępnych w społeczności, za pośrednictwem stron takich jak Caregiving.org lub skorzystać z zasobów lokalnych Rady ds. Starzenia się.

Zbierz listę przyjaciół i krewnych, którzy mogą cię zaprosić na wizytę u lekarza lub kogoś, kto pomoże ci załatwić sprawy. Jeśli twoja rodzina nie mieszka w pobliżu, być może będziesz potrzebować rurociągu do sąsiadów, który możesz wezwać do okresowych badań kontrolnych, szczególnie jeśli mieszkasz w kraju, w którym występują przerwy w zasilaniu i niesprzyjająca pogoda.

Coraz więcej społeczności korzysta z koncepcji “wioski” dla usług i wsparcia dla seniorów. Pomysł, pochodzący z dzielnicy Beacon Hill w Bostonie, polega na utworzeniu organizacji non-profit, która organizuje usługi – w tym transport, remont domu i działalność społeczną – za opłatą.
6. Niech to będzie ciągły proces

“Jednym z żywych mitów emerytalnych jest to, że ludzie myślą, że mogą zrobić plan raz, a oni są skończeni” – mówi Schmitt. “To jest coś, co musi być regularnie sprawdzane przez Ciebie i Twojego członka rodziny lub opiekuna.”

Co się stanie, jeśli wystąpi zdarzenie zdrowotne, takie jak zapalenie płuc wymagające długiego pobytu w szpitalu lub upadek, który wpływa na zdolności poznawcze lub ruchliwość? Będą to bardzo ważne punkty, kiedy trzeba będzie sprawdzić, czy plan, który wprowadzisz, nadal będzie działał w przyszłości.

Czy jesteś zaniepokojonym przyjacielem lub członkiem rodziny? Jeśli tak, sprawdź dom ukochanej osoby po jej zmodernizowaniu i miej oko otwarte, aby zobaczyć, jak twój ukochany dostosowuje się do zmian. Możesz zwrócić uwagę na niewyjaśnione siniaki na rękach i nogach starzejącej się osoby. “Może to wskazywać, że mogą mieć problemy z poruszaniem się” – zauważa Schmitt. Rozejrzyj się także po domu. Czy jest kupa poczty? Czy wszystko jest w rozsypce? Sprawdź lodówkę. Czy to jest nagie? Czy jedzenie się psuje?

“W idealnym świecie starzejemy się z wdziękiem, ale to nie zdarza się często bez starannego przygotowania” – mówi Schmitt. “Poświęć czas, aby usiąść i rozpocząć rozmowę o starzeniu w miejscu”.