Czym jest przedsiębiorstwo społeczne?

Przedsiębiorstwo społeczne jest zdefiniowane przez swoją misję, a konkretnie to przyczynia się pozytywnie do sprawy społecznej. Z tego powodu struktura przedsiębiorstwa społecznego może się różnić. Organizacje non-profit z pewnością są przedsiębiorstwami społecznymi, ale wiele firm nastawionych na zysk należy do tej kategorii, ponieważ świadoma decyzja o skupieniu się na nich jest raczej przyczyną altruistyczną niż maksymalizacją zysków. Oczywiście istnieją również sposoby na utworzenie zarówno for-profit, jak i non-profit tego samego przedsięwzięcia. Pod względem struktury prawnej przedsiębiorstwa społeczne mają wiele opcji.

Social Enterprise Alliance oferuje tę definicję:

„W początkowym okresie ruch przedsiębiorstw społecznych był identyfikowany głównie z organizacjami non-profit, które wykorzystywały modele biznesowe i strategie zarobione, aby realizować swoją misję. Dziś obejmuje również zyski, których celem jest społeczny. Misja jest podstawowa i fundamentalna; forma organizacyjna jest strategicznym pytaniem, co najlepiej przyczyni się do rozwoju misji społecznej. ”

Jak wygląda przedsiębiorstwo społeczne?

Doskonałym przykładem przedsiębiorstwa społecznego jest The Empowerment Plan – organizacja, która zatrudnia osoby obecnie mieszkające w schroniskach dla bezdomnych, aby stworzyć kombinację zimowego płaszcza, śpiwora i torby na ramię, która jest następnie rozdawana bezdomnym z Detroit za darmo opłaty. Obejmuje to społecznie korzystną misję z ramieniem produkcyjnym, które produkuje użyteczny produkt dla docelowej grupy demograficznej, a jednocześnie bezpośrednio zapewnia zatrudnienie członkom tej grupy demograficznej.

Według Harvard Business Review, w większości stanów USA firmy nastawione na zysk mogą przyjmować darowizny, a firmy non-profit zarabiają na dochodach, co rozwiewa mity, że organizacja typu non-profit nie może zarobić, lub przedsięwzięcie typu for-profit przeoczy darowizny. Zwracają również uwagę, że po recesji w 2007 r. – kiedy wszystko wyglądało ponuro dla gospodarki Stanów Zjednoczonych w ogóle – charytatywne darowizny w USA spadły tylko o 10 procent. Ostatecznie możesz użyć dowolnej struktury lub zdecydować się na utworzenie oddzielnych jednostek, które służą tej samej przyczynie na różne sposoby, współpracując ze sobą.

Jednym z przedsiębiorstw społecznych, które uosabiają ten model, jest InStove, organizacja, która w sposób zrównoważony tworzy najbardziej wydajny piec na świecie, do użytku głównie w krajach rozwijających się, w których brakuje paliw kopalnych i energii elektrycznej, a chodzenie na duże odległości w celu zbierania drewna może być niebezpieczne. W USA jest to organizacja non-profit 501 (c) (3), ale ze względu na swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, współpracuje obecnie ze społecznościami lokalnymi, tworząc w swoich krajach oddzielne fabryki produkcji pieców. InStove przyczynia się zarówno do technologii wydajnych pieców, jak i środków do tworzenia trwałych miejsc pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, wśród ekspertów panuje zgoda co do tego, że struktura przedsiębiorstwa społecznego powinna być określona przez to, co najlepiej służy organizacji, ułatwi jej misję charytatywną i, oczywiście, utrzyma ją na stałym poziomie. „Naszą najlepszą szansą, aby uczynić świat lepszym, to zgodzić się, że wybór między strukturami korporacyjnymi powinien być dokonywany wyłącznie w celu wywarcia wpływu społecznego” – mówi Rich Leimsider, wiceprezes programów stypendialnych w Echoing Green, organizacji non-profit, która inwestuje w przedsiębiorców społecznych .
Przyjrzyjmy się kilku popularnym strukturom wykorzystywanym w przedsiębiorstwach społecznych:
Organizacje non-profit

Organizacje non-profit mają jasne misje społeczne i nie są nastawione na zysk. Muszą spełniać określone wymogi prawne dotyczące struktury organizacyjnej i wykazywać przejrzystość finansowania. To oczywiście nie oznacza, że ​​organizacje non-profit są w stanie generować dochody, aby zbudować zrównoważone przedsięwzięcie, ale oznacza to, że każda nadwyżka zostanie odłożona z powrotem do kasy. W Stanach Zjednoczonych większość organizacji non-profit korzysta ze struktury 501 (c) (3), która pozwala organizacji na zwolnienie z podatku i wymaga regularnego raportowania do IRS. Każdy stan USA ma państwowego urzędnika charytatywnego, z którym można się skontaktować w celu uzyskania dalszych informacji.
Podmioty dla zysku:
L3Cs lub Low-Profit Limited Liability Company

L3Cs lub Low-Profit Limited Liability Companies, są jedną z form prawnych w Stanach Zjednoczonych, które przedsiębiorstwa społeczne mogą przyjąć. L3C jest odmianą LLC, zasadniczo hybrydową firmą non-profit i dla zysku. Organizacja została zaprojektowana tak, aby mogła funkcjonować ogólnie tak jak LLC, przy legalnym przyjmowaniu dotacji fundacyjnych ze względu na społecznie korzystne cele organizacji. L3C zostały utworzone po raz pierwszy w 2008 r. I są obecnie legalne tylko w Illinois, Kansas, Luizjanie, Maine, Michigan, Północnej Dakocie, Rhode Island, Utah, Vermont i Wyoming, a także w federalnych jurysdykcjach Crow Indian Nation of Montana, i plemię Sioux Oglala.

Korpus B to korporacje nastawione na zysk, ale przechodzą proces certyfikacji zarządzany przez niezależną niezależną organizację non-profit B Lab , aby móc publicznie wykazać, że ich działalność koncentruje się na misji społecznej. Tutaj możesz zobaczyć etapy procesu certyfikacji . Certyfikacja jako B Corp jest dostępna na całym świecie, a obecnie jest certyfikowany korpus B w 34 krajach na całym świecie.
Benefit Corporations

Korporacja Benefit jest strukturą prawną dla firmy, tak jak L3C lub LLC. Korporacje Benefit nie muszą być certyfikowane, ale są zobowiązane do publicznego udostępniania swoich wyników w swoich misjach społecznych w porównaniu ze standardem strony trzeciej. Podstawową ideą Korporacji Benefit jest to, że jest to podmiot nastawiony na zysk, nie podlegający zwolnieniu podatkowemu, który zgodnie z prawem jest w stanie podkreślić swoje cele społeczne lub środowiskowe przed maksymalizacją zysków dla akcjonariuszy.

Maryland było pierwszym stanem USA, który przyjął tę strukturę w 2010 roku. Obecnie ta struktura jest dostępna w Arkansas, Kalifornii, Kolorado, Delaware, Florydzie, Hawajach, Illinois, Luizjanie, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Nowym Jorku, Oregonie, Pensylwanii, Rhode Wyspa, Południowa Karolina, Vermont, Wirginia i Waszyngton, z wieloma innymi państwami oczekującymi na przyjęcie ustawodawstwa.
A co z resztą z nas?

Świat jest pełen możliwości wywarcia pozytywnego wpływu. Przedsiębiorstwa społeczne są naprawdę zdefiniowane przez ich misję i osiągnięcia, a nie przez strukturę prawną, więc realistycznie każda firma może zdecydować się na postawę społeczną i przejrzystość oraz poświęcić się pracy na rzecz wspólnego dobra. Huffington Post donosi, że od 2012 r. 31 procent osób określających się jako przedsiębiorstwa społeczne to LLC. Niektórzy liderzy biznesu twierdzą, że każdy dobry biznes może być przedsiębiorstwem społecznym.
Przedsiębiorstwo społeczne: budowanie lepszej przyszłości

„Definicja [sukcesu] rozszerzyła się, by wnieść coś do świata”.

Dla wielu wybitnych przedsiębiorców i inwestorów nastawionych na wpływ, firmy nastawione społecznie są kierunkiem przyszłości. Tim Berry, założyciel Palo Alto Software, opisuje uczucie, że „podstawowa historia firmy, ludzi za nią stojących i jej wartości, wszystko to ma teraz większe znaczenie niż kiedyś.” Blake Mycoskie, dyrektor generalny przedsiębiorstwa społecznego Tom’s Shoes , mówi, że rozmawia z przedsiębiorcami i młodymi ludźmi w całych Stanach Zjednoczonych i zauważa zmianę opinii na temat tego, co stanowi sukces w nowoczesnym, globalnie połączonym świecie. „Definicja rozszerzyła się, aby wnieść coś do świata i żyć i pracować na własnych warunkach” – mówi Mycoskie.

Biorąc pod uwagę fakt, że spośród wszystkich istniejących przedsiębiorstw społecznych w USA, 60% powstało po 2006 r., Po prostu mogą być na coś.

http://www.pandasc.pl/
http://www.planszowadabrowa.pl/
http://www.ajma.pl/
http://pansolo.pl/

Dodaj komentarz