Jak znaleźć pracę za granicą?

Pracuję za granicą od prawie 2 lat. Piszę ten wpis z jeszcze jednego kraju, w którym nigdy nie myślałem, że znajdę się w Katarze, i żałuję ZERO, że rzuciłem pracę w mojej firmie konsultingowej w 2013 r. I maszerowałem bezpośrednio w kierunku moich obaw, co zdarzyło się, że wskoczyłem do samolotu do Lagos w Nigerii i podejmując pracę i styl życia, które były ucieleśnieniem wszystkiego, co chciałem zrobić, a także całkowicie przeraziły mnie. Jeśli zapytasz mnie, czego nauczyłem się i zyskałem w zamian, to nic innego jak wzrost, przygoda, przyjaźnie, kontakty biznesowe, nowe umiejętności i niezapomniane wspomnienia.

I chcę, żeby wszyscy tak się czuli.

Nic więc dziwnego, że tematem mojego bloga i szybkością mediów społecznościowych jest to, że co najmniej raz w tygodniu dostaję wiadomość na Facebooku lub e-mail, który jest podobny do tego,

“Cześć, jestem taki, a ja ukończyłem w zeszłym roku dyplom z tego i tamtego i chcę pracy, w której mogę podróżować. Możesz mi pomóc?”

Uwielbiam te przesłania, ponieważ każdy z nich wzmacnia moje przekonanie, że więcej młodych ludzi powinno – i jest – aktywnie podejmować podobnie nieznane i pełne przygód ścieżki i potrzebuje tylko niewielkiej pomocy (lub pchnięcia), aby się tam dostać. Jestem podekscytowany, kiedy mogę być tą pomocną dłonią i chcę podzielić się moją typową odpowiedzią na te prywatne wiadomości i e-maile ze wszystkimi.

Oto moja odpowiedź dla tych z was, którzy kiedykolwiek wysłali – lub myślą o wysłaniu – jakąś wersję tej wiadomości do mnie lub do kogokolwiek innego w waszym życiu pracującym za granicą.

(Jeśli to czytasz i nadal potrzebujesz pomocy lub potrzebujesz porady dostosowanej do Twojej indywidualnej sytuacji, wróć do moich godzin pracy i zarejestruj się na sesję!)

Czy chcesz po prostu pracy lub jest to krok w karierze? Czy zależy ci na różnicy?

Jest dość łatwo znaleźć pracę za granicą: ubiegaj się o wizę na pracę w Australii. Czekajcie w Paryżu. Pracuj w schronisku w Ameryce Południowej. Wykonaj “wolontariat” w Południowej Afryce. Naucz angielskiego w Mongolii. Wystarczy kilka wyspecjalizowanych wyszukiwarek Google i tyle pieniędzy, by pozwolić sobie na bilet lotniczy. I oczywiście odwaga, żeby się spakować i iść.

Praca za granicą w sposób, który celowo porusza twoją karierę, jest inna. Uzyskanie pozycji, z której możesz dumnie założyć swoje CV przez resztę swojego życia, jest trudniejsze. Nie jest to niemożliwe, po prostu trudniejsze, i są dwa główne sposoby, aby to osiągnąć, z których żaden nie jest szybki i łatwy, ponieważ nie ma skrótów do budowania dynamicznej międzynarodowej kariery.

Reszta mojej odpowiedzi jest skierowana na drugi typ: długoterminowe, skoncentrowane na karierze zawody. Jeśli jesteś turystą, który chce zobaczyć nowe części świata i zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby się tam dostać, nie ma w tym absolutnie nic złego i jest wiele miejsc w Internecie, które mogą ci pomóc, takich jak Jobs Abroad i Go Overseas .

Dwa sposoby na zrobienie kariery za granicą.

1. Pracuj w górę. To krótka, ładniejsza wersja tego, co zwykle mówię ludziom, czyli “wysysajcie to i zajmujcie się marką przez kilka lat, aby dostać się za granicę wewnętrznie lub nauczyć się namacalnych umiejętności, które są bardzo poszukiwane. “Szczerze mówiąc, niewiele seksownych miejsc pracy za granicą trafia do kogoś z innego kraju, który jest świeżo po studiach, bez żadnego doświadczenia zawodowego i kilku wyjątkowych umiejętności. Jesteś drogi do importowania i zazwyczaj obowiązują ścisłe lokalne zasady, które uniemożliwiają firmom w wielu krajach zatrudnianie obcokrajowców, gdy silny lokalny talent jest łatwo dostępny.

Zasadniczo podejmuj pracę w firmie przez kilka lat, upewnij się, że masz ideały i kolejne kroki jasno zdefiniowane, aby uniknąć przyciągania przez pieniądze i zaciągnąć drabinę, której początkowo nie trenowałeś, i wyjść z drugiej strony bardzo silna propozycja wartości dla konkretnej firmy, sektora lub branży, która jest atrakcyjna w każdej części świata.

Ostrzeżenie: Mówię też ludziom, że jeśli nie jesteś zatrudniony do pracy na arenie międzynarodowej (tak jak w przypadku, nie jest to w twoim tytule lub umowie), nie rób sobie nadziei. Jedynym sposobem na zagwarantowanie pracy za granicą jest zatrudnienie, aby to dokładnie zrobić. Jeśli bierzesz udział w konsultacjach myśląc o tym, ponieważ mają biuro w Chinach i uczyłeś się kilku lat mandaryńskiego, że będziesz miał taką okazję na wyciągnięcie ręki (to było moje błędne założenie w mojej poprzedniej pracy), to robisz się rozczarowanie i opóźnienie w rozpoczęciu międzynarodowej kariery.

Jeśli zbudowałeś jakieś istotne doświadczenie i nie widzisz wykonalnego ruchu wewnętrznego lub nie podchodzisz do pozycji międzynarodowych …

2. Spakuj i idź. Czy pamiętam, że powiedziałem, że to nie będzie łatwe?

Po spędzeniu dwóch ostatnich lat w otoczeniu emigrantów widzę, jak łatwo jest stać się jednym. Często mówię ludziom zbliżającym się do mnie o poradę w sprawie pracy, z całą powagą: “Po prostu udaj się do miasta takiego jak Bogota lub Addis Ababa lub Hongkong z wystarczającymi oszczędnościami, aby spędzić kilka miesięcy, znaleźć bary expat, zaprzyjaźnić się, nawiązać kontakty (ponieważ to będzie twoja praca na cały etat na jakiś czas), wykorzystaj lokalne stowarzyszenia gospodarcze i izby gospodarcze twojego kraju, agresywnie stań przed firmami, a prawdopodobnie rozwinie się atrakcyjna pozycja. “Jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydujesz się na” sekundę lub “miasto trzeciego rzędu” (zamiast Doha zamiast Dubaju, Sztokholm zamiast Paryża, Nanjing zamiast Szanghaju), gdzie jest mniej obcokrajowców szukających pracy.

Ostrzeżenie: To jest lepsze podejście dla osób, które mają konkretne umiejętności i naprawdę imponujące CV z 2-3 letnim doświadczeniem zawodowym.

Są to dwa sposoby podejścia na wysokim poziomie, o ile to widzę, a następnie istnieje wiele strategii (aka taktyki: gdzie szukać, jak się połączyć, itp.) Dla każdego podejścia, które omawiam. szczegółowo tutaj: http://lifebefore30.com/finding-a-job-these-days-a-praktical-guide-to-unconventional-job-hunting/

Co chcesz dokładnie zrobić?

Jeśli nie możesz wyrazić tego, co chcesz robić, w domu lub za granicą, obawiam się, że masz jeszcze więcej do zrobienia, zanim ja lub ktokolwiek inny ci pomoże. Musisz pomóc nam pomóc.

Na przykład, jeśli możesz mi powiedzieć: “Jestem grafikiem i chciałbym pracować jako dyrektor kreatywny w agencji reklamowej w Południowej Afryce”, wtedy prawie na pewno wskażę ci właściwy kierunek. Ale jeśli powiesz mi: “Studiowałem stosunki międzynarodowe i chcę pracować z zagranicy i poznać inne kultury z pierwszej ręki”, to brak mi słów.

I tu pojawia się moja twarda miłość.

To może zabrzmieć szaleńczo, ale czasami mówię “wybierz kierunek, każdy kierunek”, szczególnie jeśli chodzi o zatrudnienie za granicą. Wiem, że masz wiele opcji i prawdopodobnie wiele rzeczy, które pasjonujesz się; od urodzenia wszyscy wiemy, że możemy zrobić wszystko, ale faktem jest, że toniemy w naszym własnym potencjale. Po prostu wybierz coś i spróbuj na rozmiar. Bądź impulsywny. Podążaj za przeczuciem. Dokonać wyboru. Nie musi to być wieczność, ale ty też nie możesz na zawsze wygrzewać się w swoim własnym “potencjale do zrobienia czegokolwiek”. Niemożność wyartykułowania, kim jesteś, co robisz dobrze i czego szukasz, odzwierciedla wewnętrzną niedojrzałość, która nie jest atrakcyjna dla pracodawców w żadnym kraju i będzie promować wyłącznie sytuacje typu “brak uruchomienia”.

“Ale, Elaina, dlatego chcę podróżować – żeby to zrozumieć”

Podróżowanie to fantastyczny sposób na zrobienie tego. Ale jeśli podróżujesz, aby lepiej się zrozumieć, oznacza to, że prawdopodobnie nie jesteś gotowy (lub wykwalifikowany), aby zrobić karierę za granicą. Zamiast tego proponuję zaoszczędzić trochę gotówki i pójść z plecakiem na jakiś czas, planując kilka wywiadów informacyjnych w interesujących nas dziedzinach zawodowych i / lub poświęcając czas na zadawanie sobie trudnych pytań.

Międzynarodowe doświadczenie rodzi międzynarodowe doświadczenie.

Dobra wiadomość, moi koledzy z podróży i entuzjaści międzynarodowej kariery, to to, że pierwsze poważne zagraniczne doświadczenie zawodowe jest najtrudniejsze do wylądowania. Potem będziesz mieć coraz więcej referencji, które budują twoją markę osobistą i profesjonalną w kontekście międzynarodowym na dłuższy czas.

Wszyscy będziemy pracować na międzynarodowych stanowiskach.

Chciałbym uspokoić każdego, kto zwraca się do mnie z międzynarodowymi ambicjami, które, nie ukrywam, weszliśmy w okres ludzkiej historii, która jest nieodwracalnie zglobalizowana. Jeśli nie od razu, to z pewnością w pewnym momencie kariery będziesz musiał pracować za granicą. Twoja dziedzina wiedzy, niezależnie od tego, jak konkretna lub pozornie lokalna, będzie miała jakiś globalny wpływ; Twoi klienci lub twoi koledzy lub konkurencja (lub wszyscy 3) będą międzynarodowi, a praca na arenie międzynarodowej stanie się rzeczywistością.

Jedynym pytaniem jest to, jak bardzo chcesz, aby międzynarodowe doświadczenie zawodowe stało się częścią Twojego CV teraz lub później – i ufam, że jeśli to czytasz, chcesz, aby było to raczej wcześniej niż później.