Jestem planistą finansowym – oto najlepsze 7 porad, jakie mogę ci udzielić o pieniądzach w wieku 30 lat

Życie może się skomplikować, gdy osiągniesz 30. Możesz być w trakcie niezliczonych przejść, takich jak poruszanie się w karierze, zakładanie firmy, kupowanie domu, ślub, powiększanie rodziny – i wiele więcej.

Każdego dnia pomagam moim klientom w tych przejściach i innych sprawach, a najważniejszą rzeczą, jakiej nauczyłem się, jest to, że życie jest wystarczająco skomplikowane. Twoje pieniądze nie muszą być równie trudne do wymyślenia.

Koncentrując się na kilku kluczowych najemcach, możesz przejąć kontrolę nad swoimi finansami. To jest moja najlepsza rada, wyciągnięta zarówno z mojej wiedzy zawodowej, jak i doświadczenia w świecie rzeczywistym, aby pomóc ci zrobić więcej z pieniędzmi (przy mniejszym stresie).

1. Żyj dobrze poniżej swoich możliwości

Prawdopodobnie słyszałeś porady, jak żyć poniżej swoich możliwości. To dobre miejsce na rozpoczęcie, ale to nie wystarczy, jeśli chcesz rozwijać prawdziwe bogactwo.

Jeśli zarabiasz 5000 $ miesięcznie i wydasz 4 999 $, technicznie żyjesz poniżej swoich możliwości. Nie przepłacasz w tym sensie, że nie wydajesz więcej niż zarabiasz. W efekcie prawdopodobnie nie masz problemu z zadłużeniem i dobrze sobie radzisz.

Ale “robienie w porządku” i “bycie bogatym” to dwie bardzo, bardzo różne rzeczy. Jeśli zależy Ci na tym drugim, musisz żyć jak najniżej.

Im większy możesz zrobić różnicę między tym, co zarabiasz, a tym, co wydajesz – co oznacza, że ​​twoje rzeczywiste wydatki są znacznie niższe niż kwota pieniędzy, którą zabierasz do domu każdego miesiąca – im szybciej osiągniesz swoje cele finansowe (jeśli zaoszczędzisz i zainwestujesz nadwyżka z przepływów pieniężnych).

Co prowadzi mnie do następnej porady, którą powinieneś podjąć, jeśli chcesz osiągnąć finansowy sukces.

2. Skoncentruj się na procentach zaoszczędzonego dochodu, a nie na wartości w dolarach

Załóżmy, że zarabiasz 5000 USD miesięcznie, a oszczędzasz i inwestujesz 1500 USD w te pieniądze. To duża część twoich zarobków i imponująca kwota, którą możesz odkładać co miesiąc.

Ale co się stanie, gdy zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy? Co się stanie, jeśli zaczniesz zarabiać $ 6.500 miesięcznie – ale nie zmieniłeś, ile zaoszczędziłeś?

Jeśli zamiast tego wydałeś ekstra, stałeś się ofiarą pełzania w stylu życia lub inflacji w stylu życia. Lifestyle creep zabije twoje marzenia o sukcesie finansowym szybciej niż prawie wszystko inne.

Na dłuższą metę nie chodzi o ilość zaoszczędzonej kwoty w dolarach, ale o procent dochodów, które przeznaczasz na oszczędzanie i inwestowanie.

Koncentrując się na odsetkach, możesz mieć pewność, że zawsze oszczędzasz więcej, gdy zarabiasz więcej. Jest to również świetny sposób na porównanie swoich nawyków oszczędnościowych z ludźmi o różnych poziomach dochodów.

3. Poświęć czas na śledzenie i przeglądanie swoich pieniędzy

Największy błąd, jaki widzę, gdy ludzie zarabiają pieniądze? Bycie reaktywnym zamiast proaktywnym.

Większość ludzi spędza życie reagując na swoje finanse. Łatwo jest po prostu zignorować swoje pieniądze, o ile nic nie idzie źle. Jeśli masz wystarczająco dużo, aby kupić to, czego chcesz, po co się martwić?

Problem z tym podejściem polega na tym, że polegasz na szansie posiadania wystarczającej ilości pieniędzy w banku, kiedy faktycznie go potrzebujesz – np. Kiedy chcesz podróżować, kupić dom, rzucić pracę lub przejść na emeryturę.

Pieniądze mają tendencję do opuszczania, gdy nie zwracamy na to uwagi.

Bądź świadomy swoich pieniędzy i poświęć czas na ich przeglądanie i ocenę. Jeśli tego nie zrobisz, nigdy się nie dowiesz, czy zmierzasz we właściwym kierunku, czy nie. To jak wycieczka bez kompasu.

Zarezerwuj miesięcznie swój kalendarz, aby sprawdzić swoje finanse. Kiedy poświęcasz czas na przeglądanie wszystkich wydatków, kont i wartości netto, zmusza cię to do myślenia o swoich działaniach. Możesz wtedy stać się bardziej świadomym swoich przyzwyczajeń i zachowań.

4. Nie tylko urozmaicaj swoje portfolio – urozmaicaj miejsce inwestowania

Otrzymujesz już wiele porad, aby oszczędzić na emeryturę, finansując swoje 401 (k), IRA lub inny plan emerytalny sponsorowany przez pracodawcę. Wykorzystaj te możliwości, aby oszczędzać i inwestować w swoją przyszłość.

Oto niektóre z najprostszych sposobów, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby przejść na emeryturę. Ale nie jest to jedyny sposób, w jaki powinieneś inwestować.

Konta emerytalne nie zostały zbudowane, aby ludzie mogli rozwijać swoje bogactwo. Konta emerytalne zostały zbudowane jako przymusowe pojazdy oszczędnościowe, aby ludzie mogli mieć pewność, że będą mieli dochód na dalszych etapach.

Rząd utworzył podatkowe konta emerytalne, aby zachęcić ludzi do zaoszczędzenia większej ilości pieniędzy, ponieważ nie wszyscy otrzymują wystarczającą kwotę z ZUS, a emerytury są praktycznie martwe.

Konta emerytalne to dobra rzecz – na emeryturę. Pamiętaj, że zostaniesz ukarany, jeśli dotkniesz tych pieniędzy przed upływem określonego wieku. Może to być kilkadziesiąt lat, jeśli masz 20, 30 lub 40 lat.

Wierzę, że powinieneś być w stanie dobrze żyć dzisiaj, ale nadal planować odpowiedzialnie za tę daleką przyszłość. Oznacza to wykorzystanie wielu innych sposobów na zwiększenie bogactwa. Urozmaicaj nie tylko swoje portfolio w ramach 401 (k), ale także miejsce inwestowania.

Właściwe miejsca do inwestowania poza kontami emerytalnymi zależą od twoich celów, ale niektóre opcje obejmują podatkowe rachunki maklerskie, nieruchomości (jak w nieruchomościach inwestycyjnych, a nie domach jednorodzinnych, w których mieszkasz) lub tworzenie dodatkowych rodzajów strumieni dochodów .

5. Nie wydawaj więcej, wydawaj lepiej

Ludzie często wierzą, że przy większej ilości pieniędzy mogą wydać więcej. Masz rację techniczną – ale jeśli coś pójdzie nie tak, myślisz, że wydawanie więcej daje więcej satysfakcji i / lub szczęścia.

Prawda? Pieniądze nie zapewniają takich rzeczy … chyba że skupiasz się na kupowaniu tego, co cenisz.

Każdy ma swoje unikalne wartości. To, co działa dla mnie, może nie działać dla ciebie (i na odwrót). Wpadasz w kłopoty finansowe, gdy decydujesz, że powinieneś wydawać pieniądze, tak jak wszyscy inni.

Kiedy widzisz, że ktoś inny czerpie przyjemność z drogi podróży na tropikalną wyspę, wydajesz na to samo myśląc, że zapewni ci to samo szczęście. Może.

Ale kiedy wydajemy na to, co uważamy, że “powinniśmy” lub na rzeczy, które tylko robią wrażenie, lub podobają się innym, więcej pieniędzy i więcej wydatków zwykle czyni nas nieszczęśliwymi.

Zatrzymaj się i pomyśl o tym, co cenisz. Mówimy tutaj o podstawowych wartościach; rzeczy takie jak społeczność, rodzina, rozwój lub uczenie się.

Im więcej myślisz, wydając, zanim to się stanie, tym bardziej celowe będą pieniądze. Im bardziej dostosujesz swoje wydatki do wartości, tym bardziej będziesz zadowolony z zakupu.

6. Wiesz, kiedy potrzebujesz planowania finansowego (a kiedy nie masz)

Jeśli jesteś jak większość ludzi, możesz mieć problemy z pójściem na siłownię 4 lub 5 razy w tygodniu.

Nawet jeśli się tam dostaniesz, stajesz przed wyzwaniem, wiedząc dokładnie, jakie ćwiczenia wykonywać – i nie wolno ci naciskać tak mocno, jak to możliwe, ponieważ naprawdę trudno Ci tak ciężko pracować!

Wiesz, jak ciężko jest wstać i dostać się na siłownię, aby dobrze, ciężko i skutecznie ćwiczyć przez jeden dzień.

To nawet nie uwzględnia wszystkich dodatkowych rzeczy, które musisz zrobić, zanim będziesz mógł ubiegać się o te sześciopakowe bóle brzucha, jak np. Poprawienie diety i upewnienie się, że balansujesz swoje treningi z odpowiednim odpoczynkiem i zdrowiem.

Wszystko to można powiedzieć o swoich finansach. Trudno jest zobowiązać się do robienia właściwych rzeczy w kółko. Ciężko jest znać wszystkie właściwe ruchy, aby robić to cały czas. To wyczerpujące, abyś konsekwentnie konsekwentnie realizował to zadanie z biegiem czasu.

Osobisty trener może odróżnić sukces lub porażkę od swoich celów fitness. Planista finansowy może sprawić, że różnica między osiągnięciem lub spadkiem a celami finansowymi będzie różna.

Dobry planista finansowy i dobry osobisty trener będą:

• Poświęć czas na słuchanie, aby móc odpowiadać na pytania, rozwiązywać problemy i rozumieć swoje cele.

• Opracuj spersonalizowany plan, który pomoże ci dotrzeć z miejsca, w którym chcesz być.

• Daj spokój, że postępujesz słusznie, aby osiągnąć swoje cele, gdy zaczniesz podejmować działania.

• Zapewnij wskazówki, edukację i coaching, jak tego potrzebujesz.

• Uważaj na działania, które musisz podjąć, aby osiągnąć cele, które chcesz osiągnąć.

Planista finansowy może dodać wiele wartości i może pomóc w zbudowaniu większego bogactwa, niż gdybyś próbował zrobić wszystko sam.

Biorąc to pod uwagę, nie każdy potrzebuje planisty. Tak jak niektórzy ludzie są w pełni oddani swojej rutynie siłowni, możesz być pasjonatem swoich finansów i samemu zarządzać swoimi pieniędzmi.

Jeśli chcesz włączyć się do pracy i zaangażować się w proces powiększania własnego majątku, idź do niego.

Ale jeśli myślisz, że możesz skorzystać z tego, że ktoś zapewnia wskazówki i działać jako trener, sondaż i powiernik po drodze, poszukaj płatnego planisty finansowego gotowego pracować jako powiernik w 100 procentach czasu.

7. Droga do finansowego sukcesu jest prosta (więc nie komplikuj)

Podsumowując, moja najlepsza rada sprowadza się do tego: zachowaj to proste. Jest wielu profesjonalistów i firm, które sprawiają, że finanse osobiste i sukces finansowy są naprawdę trudne i skomplikowane, ale to prawdopodobnie dlatego, że mają produkt, który chcą sprzedać, aby rozwiązać wszystkie problemy.

Sukces finansowy sprowadza się do bardzo małych, prostych działań, które podejmujesz konsekwentnie w czasie. Nie budujesz bogactwa z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, wymagający cierpliwości i dyscypliny, która nie zawsze jest łatwa do znalezienia.

Ale dobrą wiadomością jest to, że każdy może budować dobrobyt, jeśli chce trzymać się najlepszych praktyk zarządzania pieniędzmi:

1. Skoncentruj się na swoich nawykach. Bądź celowy ze swoimi wydatkami i oszczędnościami.

2. Unikaj programów szybkiego wzbogacania się. Budowanie bogactwa dzieje się z upływem czasu, nie w dniach, a nawet miesiącach.

3. Poszukaj wskazówek od ekspertów lub osób, które z sukcesem zwiększyły dobrobyt – nie ten facet przez chłodnię wody w pracy, który zawsze ma gorący wybór, który powinieneś kupić.

Wykonaj następujące kroki. Następnie spłucz i powtórz. Jeśli z czasem możesz pozostać przy tym procesie, postawisz się w lepszej pozycji, aby osiągnąć swoje cele finansowe i skutecznie rozwijać swoje bogactwo.